Az időszakos böjt (angolul: Intermittent Fasting) egy rendkívül népszerű módszerré vált világszerte.
Az időszakos böjtölés jelenleg a világ egyik legnépszerűbb és a kutatások szerint az egyik legegészségesebb diétás módszer, de a dolog azonban nem új keletű. A történelem során az emberek ugyanis gyakran éheztek – igaz, ők kényszerből/vallási okokból, nem pedig divat, sport vagy egyéb önértékelési problémáktól vezérelve.
Az evolúció során az emberi test hozzászokott a böjthöz, így képesek vagyunk akár rövidebb-hosszabb távon is vegetálni. Ebből kifolyólag a böjt egy természetes dolog, természetesebb, mint a mostani társadalmunk által követett sztereotip nézet (három óránkénti étkezés).
Itt nincs megszabva, mit ehetsz, csak az, hogy milyen időközönként. Két váltakozó ciklusa van: az egyik a koplalás, a másik az étkezés.
Többféle módszer ismert, mindegyik működőképes. Eldönthetjük, számunkra melyik a kényelmesebb, kivitelezhetőbb.
A legtöbb ember által követett verzió, nem véletlenül ez a legnépszerűbb. Reggeli nélkül kezdjük a napot, majd jelöljünk ki egy 8 órás időszakot a nap során, amikor ehetünk normálisan , de utána már zéró kalória bevitel van. Így a nap során 16 órán át tudunk böjtölni.
Szintén reggeli nélkül kezdjük a napot, kijelölünk egy 4 órás időszakot a nap során, amikor ehetünk, utána zéró kalória bevitel van. Fontos, hogy milyen táplálékot veszünk magunkhoz és a böjtölési órákban szükséges a magas folyadékbevitel.
Ez a módszer már nehezebb, mint az előző. Itt egész nap, vagyis 24 órán át nem szabad enni semmit, egy héten egyszer, maximum kétszer. Ha ki szeretnénk próbálni, akkor ma este még ehetünk egy vacsorát, de a következő étkezésünk már csak a másnapi vacsora lehet. Ez egy nagyon komoly igénybevétel és csak orvos engedely szerint ajánlott.
A két nem egymást követő napján a hétnek (pl: kedden és csütörtökön) maximum 500-600 kalóriát ehetünk egy nap, a többi napon pedig normálisan étkezhetünk.
Ezek a módszerek is csak akkor működnek , ha a megadott időpontokban úgy étkezünk, ahogy szoktunk(napi kalória átlag), különben nem fogunk fogyni!
Azzal, hogy kevesebb táplálékot juttatunk be a szervezetünkbe, kevesebb kalóriát is fogunk bevinni, a hormonoknak hála pedig jobban is tudunk majd zsírt égetni, ami törvényszerű fogyást eredményez.
Tudni kell, hogy lesznek nehéz pillanatok, mert éhesek leszünk. Ez normális jelenség. Az is lehet, hogy gyengének fogjuk érezni magunkat, és az agyunk sem úgy szuperál, ahogy szokott. Ez is normális jelenség, amennyiben rövidebb ideig tart – azt jelzi, hogy a testünk éppen át áll erre az étrendre.
Lehet pszichológiai dolog is, erre az esetre mindig jusson eszünkbe, hogy semmi veszély nincs abban, hogy egy kis ideig nem eszünk. Persze ha van valamilyen betegségünk, akkor érdemes konzultálni az orvosunkkal, mielőtt belekezdünk.